facebook
Lomber Diskektomi, Mikrodiskektomi ve Dekompresif Laminektomi Sonrası Rehabilitasyon

Lomber Diskektomi, Mikrodiskektomi ve Dekompresif Laminektomi Sonrası Rehabilitasyon

Hastalar İçin Bilgi

Yeni Lomber Vertebra operasyonu geçirdiniz. Aşağıda birkaç genel soru-cevap bulacaksınız, yapmaya başlamanız için de birkaç egzersiz. Araştırmalar ne kadar çabuk normal aktivitenize dönerseniz, operasyonunuzun sonucunun o kadar iyi olacağını göstermiştir.

Operasyondan sonra ağrım olacak mı?

Operasyondan sonra biraz ağrınız olabilir. İhtiyaç halinde size ağrı kesici vereceğiz. Normal aktivitenize geri dönmeniz ve belinizi hareket ettirmeniz iyileşmenize yardımcı olup ağrınızı azaltacaktır.

Ne zaman egzersiz yapmaya başlayabilirim?

Normal olarak operasyondan sonraki gün, yapabildiğiniz kadar egzersiz yapmaya başlamanız gerek. Aşağıda başlangıç olarak birkaç egzersiz verilmiştir. Her egzersizi günde 3 kez 5’er tekrarla yapmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Dizleri göğüse doğru çekmek: Sırt üstü uzanıp dizlerinizi bükün, ayaklarınız yere değsin: Bir dizinizi kaldırıp göğsünüze doğru çekin. Ellerinizi dizinizin arkasına koyun ve göğsünüze doğru çekin. Sonra öbür dizinizle aynı hareketi tekrarlayın.

  • Sırt üstü uzanın, dizlerinizi kendinize doğru çekin: Yavaşça dizlerinizi bir yandan bir yana üst gövdeyi sabit tutarak devirin.
  • Pelvik tilt oturuşu: Tabureye oturun ve vücudunuzu düzgün tutun. Önce belinizi düşürün ve yuvarlayın, sonra bel kaslarınızı belinizi düzleştirmek için çalıştırın ve kemer şekli verin. Yaklaşık 1-2 dakika bu şekilde kalın.
  • Ayakta durarak karın kası çalıştırma:

Başlangıç pozisyonu: Yüksek bir masanın yanında ayakta, beliniz, pelvis ve omuzlarınız rahat bir pozisyonda kalın.
Pelvisin ileri ya da geriye doğru gitmesine izin vermeyin veya gövdeniz eğilmesin.

Hareket: Alt karın kasınızı sanki pantolon giyiyormuşsunuz gibi düşünün. Kolunuz omuz yüksekliğinde, yavaşça masanın yüzeyine bastırın ve 10’a kadar sayarak tutun. Beli düz tutun. Vücudunuzun ya da pelvisin bükülmesine izin vermeyin.

  • Sol ve sağ yana eğilme:

Ayakta durun.
Belinizi bir o yana, bir bu yana eğin.

Ne kadar sıklıkla egzersizlerimi yapmalıyım?

Yukarıda gösterilen egzersizleri günde 3 kez, 5’er tekrarla yapmaya çalışın. Egzersiz yapma kalitesi, yapılacak sayıdan, miktardan daha önemlidir.

Ne zaman normal aktivitelerime başlayabilirim?

Ameliyattan sonra hareket etmeye devam etmeli ve mümkün olan en kısa zamanda aktivitelerinize dönmelisiniz. Eve çıktığınızda, yukarıdaki egzersizleri iyi yaptıkça, formunuzu ve aktivite düzeyinizi yavaşça artırmalısınız. İlk başta bu biraz rahatsızlık verici olabilir, fakat aktivitelerinizi yavaş yavaş artırdıkça, işiniz daha kolaylaşacaktır. Cerrahlar ameliyattan 4-6 hafta sonrasında 10 kg’dan fazla bir şey kaldırmamanızı tavsiye etmektedir.

Ne zaman spor yapmaya başlayabilirim?

Başlangıçta futbol gibi yakın temas gerektiren sporlardan sakının, çünkü diğer insanlar size sertçe vurabilirler. Genellikle, 10 haftadan sonra bu sporları yapabilirsiniz. Bununla birlikte, yakın temas gerektiren sporlara dönmeden önce yürüme, bisiklet sürme veya hafif jimnastik çalışmaları gibi egzersizlere başlamanız daha mantıklı olacaktır. Jogging 10 hafta sonra, zamanınızı ve yürüme mesafenizi yavaş yavaş tekrar artırdığınızda yapılabilir.

Ne zaman işe geri dönebilirim?

Mümkün olan en kısa zamanda işe dönmeniz genellikle size fayda sağlar. 6 hafta gibi bir süre izinli olmanızı isteriz. Oturarak çalışıyorsanız 4 hafta sonra işinize dönebilirsiniz. Bedenen çalışıyorsanız, başlamadan önce 8-12 hafta istirahat edebilirsiniz. İşinizdeki önceki görevlerinize yavaş yavaş dönmeyi amaçlamalısınız. Başlarda yarı zamanlı çalışmayı düşünmeniz iyi bir fikir olabilir.

Ne kadar oturabilirim?

İlk başta uzun süreli oturmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Kalkın ve yürüyün, böylece pozisyonunuz değişmiş olur.

Ne zaman araba kullanmaya başlayabilirim?

Kendinizi araba kullanacak kadar rahat ve güvenli hissettiğinizde, yolda zorunlu olarak sadece bir kez durduğunuzda araba kullanabilirsiniz. Cerrahlar ameliyattan sonra anesteziye bağlı olarak algınızın düşebileceğini düşünerek birkaç gün araba kullanmamanızı tavsiye eder. Bacaklarınızda ya da ayaklarınızda belirgin bir zayıflık ya da devam eden uyuşukluk varsa araba kullanma düşüncenizi ertelemenizi öneririz.

Anahtar mesajlar

  • Hareketli olun ve ameliyattan sonra mümkün olduğunca çabuk tüm aktivitelerinize geri dönün. Böylece ağrınız daha çabuk geçecektir.
  • Mümkün olduğunca çabuk işe dönmeniz sizin için faydalı olacaktır. Daha çabuk iyileşip daha iyi klinik sonuca ulaşacaksınız.

 

 

Editör: Prof Dr Ersin Erdoğan International Contacts
Muayenehane
Beştepe Mah. Yaşam Cad. Neorama Plaza A Blok No:13/92 Söğütözü
• Tel : (312) 425 80 32 • Mobil : (530) 926 4141

 

epilepsicerrahisi.com | trigeminalnevralji.net
Web Tasarım: AdaNET
Değişiklik Tarihi: 1 Nisan 2024