facebook
Karpal Tünel Ameliyatı Sonrası için Bilgiler

İki gün sonra bandajınızı çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte yara yerinizi doktor dikişlerinizi alana kadar kuru tutmanız gerekmektedir. Su geçirmez bant kullanabilirsiniz. Duş aldıktan sonra su geçirmez bantı çıkarın. Yine de ameliyat yerinizi kapatmak isterseniz, düzgün bir su geçirmez bant kullanın. Duş almadığınız ya da elinizi yıkamadığınız zaman ameliyat yerini açık bırakabilirsiniz. Herhangi bir merhem kullanmayın.

Dikişlerinizin alınması için randevunuz oluşturulacaktır. Bu bilgiyi ameliyata girerken alacaksınız. Gerekirse El Terapisi verilebilir. Dikişleriniz alındıktan iki gün sonra, eğer cilt tamamen kapandıysa, yara yerinize masaj yapmaya başlamanız gerekmektedir. Parmağınızı yara yerine koyun, parmağınızı daire, köşegen şekillerde, aşağı yukarı ve bir yandan öbür yana baskı uygulayarak masaj yapmalısınız. Yara izi boyunca bunu yapın. Deriyi ovalamayın, hareket ettirin.

Ameliyat sonrası ağrı olması görülen bir şeydir. Uyanık olduğunuz zaman boyunca, saatte bir 15 dakika, dondurulmuş bezelye veya kırılmış buzu bir poşete koyup ince bir havluya sarın, ameliyat yerinizin üstünde tutun. Elinizin altına birkaç yastık koyarak kalp hizasına kadar kaldırın, bu da ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Reçete edilmiş tıbbi tedaviyi sadece gerek duydukça ve reçete edilmiş şekliyle alın. Artan ağrınız olursa, Advil, Motrin veya Aleve gibi antienflamatuar bir ilacı ilave olarak alabilirsiniz.

Eğer halihazırda yoksa, hareket edebilen bir kırık tahtası edinmelisiniz, bunu herkesin içindeyken veya ağır aktiviteler yapmak istediğinizde yara yerinizi korumak için takmalısınız. Bununla birlikte, günün çoğunda tahtayı kullanmanıza gerek yoktur.

Ameliyattan sonra, size rahatsızlık vermeyecek şekilde, giyinmek, saçınızı taramak ve kendi başınıza yapacağınız aktiviteler için elinizi kullanabilirsiniz.

Ameliyattan 2 ya da 3 gün sonra verilen egzersizlere veya El Terapisi’ne başlayabilirsiniz. Egzersizlerinizi yapmak için 7 ila 10 dakika arası ayırın.

Karpal Tünel Ameliyatı Sonrası Evde Yapılacak Egzersizler

Lütfen bu egzersizleri yapmaya ameliyattan 2 veya 3 gün sonra başlayın.

Parmak Bükme-İttirmePIP Bükme – İttirmeDIP Bükme-İttirme
     
Başparmağınızı ucu serbest kalacak şekilde tutun. Mümkün olduğunca bükmeye çalışın, sonra düzeltin. İşaret parmağın orta eklem  yerine bastırarak bükülmesini önleyin. Esasen orta eklemi gerginliği hissedene kadar bükün. Bükülmesini önlemek için bir elinizin parmağıyla orta ekleme bastırın. Gerginliği hissedene kadar son eklemi bükün.
Günde 1 kez 10 tekrar Günde 1 kez 10 tekrar Günde 1 kez 10 tekrar

Tendon Bükme-Parmağı Kapatma Tendon Bükme-Yumruk YapmaKarşı Parmaklara Dokunma
     
Parmak ve boğumları düz tutup açalım, sonra bükelim. Parmakları düz tutalım. Sonra yumruk şekline getirelim. Başparmakla her parmak ucuna dokunalım. İşaret parmakla başlayıp küçük parmağa kadar aynısını yapalım. Yavaştan başlayıp hızlanalım. Her parmağın ucuna dokunduğunuza emin olun.
Günde 1 kez 10 tekrar Günde 1 kez 10 tekrar Günde 1 kez 10 tekrar

Karpal Tünel Ameliyatı Sonrası Evde Yapılacak Egzersizler

Lütfen bu egzersizi yapmaya ameliyattan 2 veya 3 gün sonra başlayın.

Dirsek Fleksör Kol Uzatıp Germe
 
Dirseğinizi düz tutun, diğer elinizle öbür elinizin parmaklarını tutup gerginliği hissedinceye kadar yavaşça geriye çekin, tutun. Sonra bırakın.
10 saniye tutun. Günde 2 kere 3 tekrar
 

Lütfen bu egzersizleri yapmaya ameliyattan 3 hafta sonra başlayın.

Parmağı Bantla ÇekmeMacun KaydırmaMacun Sıkma
   
Başparmağınıza lastik geçirin, öbür elinizle lastiği tutup başparmağınızı küçük parmağınıza doğru götürün, bu arada lastiği geriye çekin. Her parmağınıza bu hareketi tekrarlayın.El ayanızı macunun üstüne koyup, ileri geri yuvarlayın.Macunu tüm parmaklarınızla sıkın.
Günde 1 kez 10 tekrar1-3 dakika arası yapabilirsiniz.3-5 dakika arası yapabilirsiniz.
Editör: Prof Dr Ersin Erdoğan International Contacts
Muayenehane
Beştepe Mah. Yaşam Cad. Neorama Plaza A Blok No:13/92 Söğütözü
• Tel : (312) 425 80 32 • Mobil : (530) 926 4141

 

epilepsicerrahisi.com | trigeminalnevralji.net
Web Tasarım: AdaNET
Değişiklik Tarihi: 1 Nisan 2024