facebook
Beyin Cerrahisi Tarihçe

Türkiye'nin tıp tarihine baktığımızda, bütün tıp dallarının kuruluşunda ve gelişmesinde daima askeri doktorlar ve Gülhane'yi önde görüyoruz. Türkiye'de nöroşirürjinin başlangıcında da öyle olmuştu. Türkiye'de ilk nöroşirürjikal operasyonu gerçekleştiren Cemil Topuzlu'dur. Cemil Paşa 1905 yılında yayınladığı “Memories at observations Medicales” isimli kitabında Jaksonien epilepsisi olan hastada trepanasyon ameliyatı, bir periferik sinir tamiri ve Pott absesi sonucu paraplejik olan bir hastaya laminektomi ameliyatı yaptığını ve bu ameliyatların şifayla sonuçlandığını yazmıştır.

Dünya'da nöroşirürji ile ilgili operasyonları ilk başlatanlar genel cerrahlar olmuştur. Buna rağmen, nöroşirürjinin bilim dalı olarak kurulması bir nöroşirürji uzmanının destek ve katkıları ile olmuştur. Türkiye'de bu katkı bir asabiyeci olan Dr. Reşit Tahsin'den gelmiştir. Daha sonra yine bir askeri tıbbiyeli olan Mazhar Osman 1908 yılında Almanya'daki tahsilini müteakip cerrahlara nöroşirürjiyi telkin etmiş (1920-30'lu yıllarda), Türkiye'nin ilk sertifikalı nöroşirürjiyeni olan Dr. Abdulkadir Cahit Tüner’in, daha sonra Dr. Cemil Şerif Baydur ve Dr. Hami Dilek’in yetişmelerine katkıda bulunmuştur. 1950'li yıllarda, Dr. Recai Ergüder, bir genel cerrahi hocası olmasına rağmen, bazı sinir cerrahi olguları dahil her türlü ameliyatı büyük bir ustalıkla yapıyordu. Yine o yıllarda Dr. Naci Ayral iki yıl Amerika'da genel cerrahi ve kısmen nöroşirürji üzerine çalışmış, Kore'den dönen yaralıların kafasındaki şarapnel parçalarını çıkarıyor, gerekenlere laminektomi yapıyordu.

1958 yılında GATA Nöroşirürji Kliniği müstakil olarak kuruldu ve Dr. Zinnur Hüseyin Rollas bu kliniğe atandı. Daha sonra, 1965 yılında Amerika'daki nöroşirürji eğitimini tamamlayan Dr. Hamit Ziya Gökalp ile beraber başlayan gerek yapılan müdahaleler ve gerekse planlanan hedefler açısından çağına uygun bir nöroşirürji kliniğinin kurulmasının başlangıcı olarak kabul edilebilir.
Editör: Prof Dr Ersin Erdoğan International Contacts
Muayenehane
Beştepe Mah. Yaşam Cad. Neorama Plaza A Blok No:13/92 Söğütözü
• Tel : (312) 425 80 32 • Mobil : (530) 926 4141

 

epilepsicerrahisi.com | trigeminalnevralji.net
Web Tasarım: AdaNET
Değişiklik Tarihi: 1 Nisan 2024