facebook
Karotid Stenoz ve Karotidendarterektomi

Karotid  Stenoz ve Karotidendarterektomi

Karotid  Stenoz ve Karotidendarterektomi

Karotidendarterektomi inmeyi engellemek içinen sık kullanılan cerrahi yöntemdir. Bilimse çalışmalar karotid arterdeki daralma %70 yada yukarıda ise karotidendarterektomi inme şansını azaltan en iyi yöntemdir. Bunun yanında % 50-69 darlığı olanlarda da oldukça etkilidir.

Karotid arterler (şah damarı) beynin en önemli kan damarlarıdır. Karotid arterler boynun heriki tarafında göğüsde aortadan çıkan ve kafa tabanından beyne giren damarlardır. Bu arterler oksijenden zengin kanı beyne ulaştırır yağ ve kolesterol parçaları damar içinde birikerek plak denilen yapıyı yaparlar. Bu hadiseye atheroskleroz denilir. Damarı tıkayan bu plaklar beyne az kan gitmesi yada kopan parçaların bazı damarları tam tıkamasıyla inmeye neden olur.

Plak kan akım anormalliğine neden olur buda kan damarında pıhtı oluşmasına neden olur. Bu pıhtıdan kopan parçalara emboli denilir bunlar daha küçük ebatlı damarları tıkarlar ve iskemik strok denilen olayın olmasına neden olur buda sakat kalma yada ölüme sebep olabilir. Eğer plak küçük bir arteri tıkar ve oluşan nörolojik defisit 24 saatten az bir sürede geri dönerse buna transient (geçici) iskemik atak (TIA) denir.

Ciddi darlığa stenoz denilir. Karotid stenozu olan hastalarda TIA olur.en sık rastlanılan bulgular, konuşma zorluğu, diğerlerini anlamada zorluk, bulanık görme yada görmenin kaybolması, bir tarafta kuvvetsizlikdir. Bu bulgular genellikel 10-20 dakika içinde geçer bazen bir saat kadar sürer. Şikaterler geçse bile hastanın 112’yi arayarak acil servise müracaatı uygun olur.

Karotid stenoz genellikle asemptomatiktir yani şikayet yapmaz fakat oktorunuz karotid arteri boyundan dinleyerek akımdaki ses değişikliğini fark edebilir. Karotidendarterektomi düşünülen hastalara aşağıdaki muayene bulguları varsa cerrahiden dolayı yan etki olma olasılığı yüksektir:

 1. Geçirilmiş inme özellikle geniş tıkanmalar
 2. Son altı ay içinde kalp krizi geçirilmesi
 3. Konjestif kalp yetmezliği
 4. Kontrol edilemeyen yüksek tansiyon
 5. Anstabil anjina (göğüs ağrısı)
 6. Ciddi kalp yada akciğer hastalığı varlığı
 7. Yaygın kanser ve 2 yıldan az ömür düşünüüyorsa
 8. Plağın cerrahi olarak ulaşılabilir olmaması
 9. Diğer karotid arterde de aşırı daralma olması
 10. Karotid endarterektomi yapılan damarda tekrar daralma olması
 11. Alzheimer yada diğer ilerleyici beyin rahatsızlıkları
 12. Diyabet

Teşhisde kullanılan testler

Serebral anjiografi (dört damar anjiografisi)

Normalde x ışınında damarlar görülmezler damarları görünür hale getirmek için kontrast boya verilir ve damarlar görünmeye başlar. İşlem yapılırken önce lokal anestezik verilerek uyuşturulur sonra damar içine iğne ile girilir daha sonra iğnenin içinden kateter gönderilir kateter gönderilirken boya verilerek gittiği yer gözlenir. İstenilen damara girilince çekimler yapılıp damarler görülür. Bu esnada hastanın nabız tansiyon ve EKG si kontrol edilir. Aşağıdaki riskler olabilir:

 1. Kontrast boyaya allerjik reaksiyon
 2. Nadiren olmasına rağmen kateterin arteri zedeleyip emboli yapması
 3. Pıhtı oluşması bacak kısmında görülebilir.

Karotid ultrasonu

Karotid arterin içini içinden geçen kanın hızını ve karotid arterin damar çapını canlı olarak gçrmek mümkündür non invaziv bir yöntemdir.

Magnetik Rezonans Anjiografi (MRA)

Burada MRI kullanılarak bilgisayarda verilerin programa bağlı olarak karotid ve diğer damarları göztermesidir. Bu işlemin sıkıntısı hastada kapalı yer korkusu varsa çekim yapmak zorlaşır.

Bilgisayarlı Tomografi Anjiografı (CT-Anjio)

Sadece bu tetkikle bile cerrahi uyugulanabilir bu x ışını kullanarak yapılan yöntemde kola açılan bir damaryolu ile kontrast boya verilir ve bu esnada çekim yapılır bilgisayar bu verileri anatomik olarak mükemmele yakın olarak gösterir. Çevre anatomiye olan ilişkisini göstermesi açısından da önemlidir.

Karotid Endarterektomi Cerrahisi

Ameliyat genel yada lokal anestezi altında yapılabilir. Bu işlemde boyunda kesi yapılarak karotid arter ortaya konulur daha sonra içindeki plak sıyrılarak çıkarılır. Daha sonra arter dikiş ile tekrar kapatılır. Ameliyattan sonra bir iki gün yutma güçlüğü olabilir. Amelilyattan sonra bir kaç hafta kadar araba kullanmak ve fizik aktvitelerde bulunmak uygun olmaz.

Ameliyatın riskleri %1-3 arasınad değişmektedir. Tekrar tıkanma genellikle sigara içenlerde görülür.

Cerrahi ile oluşan plak çıkarılmaktadır ama tekrar tıkamnmasını engellemez tekrar tıkanmayı engelleyici ip uçları:

  • Doymuş yağ ve kolesterolden zengin diyetten uzak durun
  • Düzenli egzersis yapın yürüme en iyi ve kolay yapılabilien egzersizlerdendir.
  • Sigarayı kesinlikle içmeyiniz
  • Kolesterol ilacı endikasyonu varsa kullanınız

   

  Bu yazıdaki bilgiler genel bilgi vermek amacı ile hazırlanmış olup bir doktordan alınan bilgilerin yerine kullanılamaz.

  © Buradaki bilgilerin herhangi bölümü veya tamamı Prof. Dr Ersin Erdoğan’ın müsaadesi olmadan kullanılamaz veya çoğaltılamaz

Beştepe Mah. Yaşam Cad. Neorama Plaza A Blok No:13/28 Söğütözü • Tel : (312) 425 80 32 • Mobil : (530) 926 4141 International Contacts
Her Hakkı Saklıdır © 2013 beyincerrahisi.org Web Tasarim: AdaNET epilepsicerrahisi.com | trigeminalnevralji.net