facebook
Osteoartrit

Osteoartrit

Osteoartrit genel olarak artritin en sık görülen şeklidirorta yaş yada daha yaşlı kişilerde görülür. Eklemdeki kıkırdak yüzeyinin kırlımasına sebep olur. Sıklıkla kalça, diz, el, bel ve boyunu tutar. Kıkırdak sıkı, kauçuk sertliğinde mermer gibi pürüzsüz yüzeyi ile eklemdeki kemiklerin yüzeyini kaplar. Eklemdeki şoku absorbe eder ve kemiklerin birbirine sürtmesini engeller.

Osteoartrit omurgayı etkilerse  buna spondilozis denilir. Spondilozis normal spinal yapı ve fonksiyonu bozan bir hastalıktır. Birincil sebep yaşlanma olsada spondilozun yeri ve yaygınlığı kişiden kişiye değişim göstermektedir. Spondilozis servikal, torakal ve lomber omurgaları faset ve disk aralıklarının etkilenmesi ile kendini gösterir. Burada disk dejenerasyou, kireçlenmeye bağlı kemikte sivrileşmeler, sinir basılmasıkemiklerin genişlemesi ve sonucunda da spinal kanalın ve sinir köklerinin içinde olduğu foramenlerin daralmasına ve ağrıya neden olur.

Spondiloz lomber bölgeyi etkileyince birkaçomurga etkilenir. Lomber bölge vücudun ağırlığının çoğunu yaşıdığı için aktivite yada uzun istirahat şikayetlerin tetiklenmesine neden olur. Bazı hereketler özellikle uzun zaman oturma, dik durma bükülme ağrıyı artırır.

Spondiloz ilerleyince hastada spinal dar kanal oluşur. Burada sinirlere bası ile şikayetler ortaya çıkmaktadır boyunda olursa kolarada ağrı uyuşma olurken belde olursa bacaklarda ağrı ve uyuşma olabilir.

Dejeneratif spondilolistezis (omurganın diğer komşu omurga üzerinde kayması) faset ekleminin osteoartriti sonucunda oluşur. En sık olarak L4 omurgasının L5 omurgası üzerinde kayması ile oluşmaktadır. Sıklıkla 50 yaş ve üzerindeki hastalarda kendini gösterir. Belde baldır ve bacakta ağrı, kas spazmı, kuvetsizlik bu hastalardaki başlıca şikayetleri yapar.

Hastalığın görülme sıklığı

 1. osteoartrit ABD’de 27 milyon kişiyi etkilemektedir  Türkiye’de de bu nun 6 milyon olduğu düşünülmektedir.
 2. 2030’da amerikalılaraın %20’si yada 65 yaş ve üzerindeki 70 milyon insan bu hastalıktan etkilenecektir.
 3. 65 yaş ve üzerindeki hastaların %50’si en azından bir eklemde direk grafi ile ortaya konulabilen osteoartrit bulgusuna sahiptir.
 4. Erkeklerde 45 yaş ve aşağısında daha fazla iken kadınlarda 50 yaş ve özerinde daha sıktır.

Semptomlar

 1. boyunda yada belde ağrı ve sertlik
 2. ağrının omuza ve kola yayılması
 3. her iki kolda uyuşukluk veya kuvvetsizlik
 4. sabahları 30 dakika kadar süren hareketsizliği bağlı sertlik
 5. ağrının hareketin artması ile gündüz artması
 6. hareket kabiliyetinde azalma

sebepler

osteoartritin sebebi bilinmemektedir fakat aşağıdaki faktörler hastalığın otaya çıkma riskini artırır:

 1. yaş
 2. genetik miras
 3. kilolu olmak
 4. eklem yaralanması
 5. sinir yaralanması
 6. belirli bir eklemi aşırı olaral kullanmak
 7. fiziksel harekette bulunmamak

Teşhis

Tanı belirli şikayetler, görüntüleme tetkikleri ve muayene bulguları üzerinden konulmaktadır. MRI ile omurgadaki hastalığın derecesini ortaya koyulabilir. MRI kıkırdakdaki hasarı ve eklemdeki aralıgın daralmasını ve kanaldaki daralmayı ortaya koyabilir.

Cerrahi Dışı Tedavi

 1. Antienflamatuar ileç kullanımı ile ekemdeki şişlik azaltılarak ağrı kesici olabilir.
 2. Epidural kortizon enjeksiyonu şişmeyi azaltabilir fakat tekrar tekrar uygulanması önerilmez
 3. Fizik tedavi ve egzersizler vücudun güçlenmesine neden olabilir, bu sayede hasta normal aktivitelerine dönebilir.
 4. Uygun kilonun sağlanması osteoartrit tedavisinde en önemli yer tutmaktadır.

Spondilozun cerrahi tedavisi dar kanala neden olur ise yapılabilir. Yada yapılan konservatif tedaviden faydalanmamış hastalarda normal hayata dönemiyorsa düşünülebilir.

 

Bu yazıdaki bilgiler genel bilgi vermek amacı ile hazırlanmış olup bir doktordan alınan bilgilerin yerine kullanılamaz.

© Buradaki bilgilerin herhangi bölümü veya tamamı Prof. Dr Ersin Erdoğan’ın müsaadesi olmadan kullanılamaz veya çoğaltılamaz

 

Beştepe Mah. Yaşam Cad. Neorama Plaza A Blok No:13/28 Söğütözü • Tel : (312) 425 80 32 • Mobil : (530) 926 4141 International Contacts
Her Hakkı Saklıdır © 2013 beyincerrahisi.org Web Tasarim: AdaNET epilepsicerrahisi.com | trigeminalnevralji.net