facebook
Myastenia Gravis

Myastenia Gravis de hastalık sinirlerin kaslara mesaj iletmesini bozar. Myastenia Gravis genellikle baş bölgesinde bulunan kasları etkiler. En sık rastlanılan şikayet göz ve göz kapak hareketlerinde, yüz mimiklerinde ve yutmada güçsüzlük olmasıdır. Eğer Myastenia Gravis hastalığı varsa tedavi planını iyi takip etmeliyiz. Eğer tedaviye devam ederseniz hayat süresinde kısalma beklemeyiz.

Myastenia Gravisde hastanın sinirlerinin kaslara olan iletiminde problem vardır. Normalde sinir sonlanmalarında bulunan yapılar maddeler salgılar bunlarda kaslardaki reseptörlere bağlanarak kasta istenilen hareketin olmasını sağlar. Eğer hastada Myastenia Gravis varsa vücudun savunma sistemi antikor üreterek sinir ucundaki maddelerin kasa mesaj iletmesini bloke eder.

İlaçlar sinirden kasa mesaj iletilmesini kuvvetlendirir ve kasın daha güçlü olmasını sağlar. Diğer ilaçlar ise vücudun anormal antikor üretmesini engelleyerek etki yapar. Bazen cerrahi yaparak timus bezinin çıkarılması ile hastanın iyileşmesine yardımcı olunabilir

Editör: Prof Dr Ersin Erdoğan International Contacts
Muayenehane
Beştepe Mah. Yaşam Cad. Neorama Plaza A Blok No:13/92 Söğütözü
• Tel : (312) 425 80 32 • Mobil : (530) 926 4141

 

epilepsicerrahisi.com | trigeminalnevralji.net
Web Tasarım: AdaNET
Değişiklik Tarihi: 1 Nisan 2024