facebook
Guillain-Barre Sendromu

Akut idiopatik polinöritis, akut enflamatuar polinöropati, enfeksiyöz polinöritis, Landry- Guillain-Barre Sendromu da denilir.

Guillain-Barre Sendromu nadir bir hastalıktır. Hastanın kendi immün sistemi sayesinde olur hastanın immün sistemi kendi periferik sinir sistemine saldırır. Periferik sinir sistemi sisnirleri beyin ve omuriliği vücudun geri kalanına bağlamaya yarar. Buralarda hasar olması sinyallerin iletilmesini zorlaştırır. Sonuç olarak kaslar beyinin isteklerini yerine getirmez. Kimse bu hastalığın sebebini tam olarak bilememektedir. Bazen bir enfeksiyon, cerrahi veya aşı olayı tetikleyebilir.

İlk şikayet genellikle kuvvetsizlik veya bacaklarda karıncalanma ile başlar. Ve bu his vücudun üst kısmına yayılır. Şiddetli olgularda tam felç hali olabilir. Bu şekilde olursa hayatı tehtid eder. Hastanın solum cihazına bağlanması gerekir. Birkaç hafta içinde genellikle şikayetler daha da kötüleşebilir. Hastaların çoğu iyileşir. İyileşme birkaç hafta ile yıl arasında sürebilir. Tedavide ilaçlar ve kan değiştirme denilen plazmaferez  (Plazmaferez ile kandaki antikorların temizlenmesini sağlanarak antikorların organizmayla savaşmasını engellenir) yöntemi kullanılır

Editör: Prof Dr Ersin Erdoğan International Contacts
Muayenehane
Beştepe Mah. Yaşam Cad. Neorama Plaza A Blok No:13/92 Söğütözü
• Tel : (312) 425 80 32 • Mobil : (530) 926 4141

 

epilepsicerrahisi.com | trigeminalnevralji.net
Web Tasarım: AdaNET
Değişiklik Tarihi: 1 Nisan 2024